Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak funguje Tippmann


Tento článek je určen pro pomoc a porozumění jak Tippmann (semiauto paintballová zbraň) pracuje. Zde je diagram některých hlavních částí této zbraně, tak aby byla zřejmá funkce zbraně. Některé díly se mohou typ od typu lišit, hlavní funkce je však stejná.


Diagram částí

 
 
Střelba z paintballové zbraně začíná stisknutím kohoutku. Při stlačení kohoutku, dojde k jeho pohybu kolem vodící hřídele a jeho zadní část tlačí zespodu na spoušť. Spoušť drží zadní závěr (rear bolt) na místě. Při stlačení spouště kohoutkem se zadní závěr uvolní a stlačená pružina ho žene vpřed. Na konci dráhy narazí na přesah jehly ventilu hlavy (valve) a dojde k otevření ventilu. Zadní část závěru je spojena pomocí táhla s předním závěrem (front bolt). Ten při pohybu zadního boltu vpřed posune kuličku do hlavně a uzavře komoru. Při tomto pohybu se uvolní spoušť a pružina ji vrátí na původní místo a je připravena držet zadní závěr opět na místě. Po otevření ventilu dojde ke vniknutí stlačeného média do pracovní komory (power tube), ale jen omezené množství, protože pružina jehlu opět vrátí na místo a tím se ventil uzavře. Médium proudí pracovní komorou do rozdělovače, zde se část média použije na opětovné natáhnutí zadního závěru a zbytek vyfoukne hlavní a tím vystření kuličku. V rozdělovači je stavitelný šroub, kterým se reguluje poměr média mezi
zpětnonárazovým mechanizmem a hlavní. Jakmile je zadní závěr na původním místě uchytí ho spoušť a přední část závěru otevře komoru. do té se posune další kulička a zbraň je opět připravena ke střelbě.
 
Zbraně Tippmann používají dva základní funkční systémy. První, který jsme si právě popsali je určen pro karabiny a krátké pušky, zatím co druhý - označovaný PRO, je určen pro namáhanější zbraně (vyšší kadence, vyšší tlak apod.).
 
Animace funkce Tippmann Carabine
 
Animace funkce Tippmann PRO

Pro realistický vzhled jsem se rozhodl pořídit maketu zásobníku.

Po prolezení internet shopů jsem našel jedinou variantu makety zásobníku, která stojí cca 1800,-- Kč. Tato cena pro mne nebyla přijatelná, tak jsem se rozhodl si to zbastlit.

Nejdřív jsem prošel několik armyshopů a snažil jsem se pohledat vhodný zásobník, který by odpovídal mojí představě a takový aby se dal rozumně nabastlit na tipmanna. Nakonec jsem ho pořídil v armyshopu v Brně na Veveří (58?). Nevím přesně na kterou zbraň zásobník patří (Snad M4 - M16?). Rozhodně měl odpovídající vzhled a rozměry a cenu. Cena tohoto kousku byla 100,-- Kč. Je to kus plechu.

Montáž: Zbastlení jsem dělal s Guckym, který má odpovídající vybavení a prostory a chuť.
1) Vyrazili jsme spodek zásobníku, který drží pružinu s podavačem nábojů a pružinu s podavačem jsme vydělali.
2) Uřízli jsme vršek zásobníku, který je osazen mechanizmem na uchycení ve zbrani.
3) Vyřízli jsme tvar kopírující ručku tipmanna 98 custom v zásobníku
4) Z plastového štětce (nějaký starý zaschlý) jsme uřízli rukojeť a použili ji jako osu k uchycení zásobníku na zbraň
5) Do plastové rukojeti štětce (osy) jsme navrtaly 3 díry pro uchycení. 1 pro chycení na zbraň, 2 pro uchyceni na zásobník
6) Vyvrtání odpovídajících děr k uchycení na zásobníku
7) Přichycení osy na zásobník 2ma šrouby s matičkami
8) Nastříkání zásobníku černou barvou(původně byl šedý)
8) Připevnění zásobníku na zbraň

No a Výsledek je tady:

Celkové náklady cca 200,--
- Zásobník 100,--
- Štětec cca 50,--
- Sprej už byl
- Nějaké šroubky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář